Město Břeclav
Břeclav má 24. 900 obyvatel a je třetí největší město v rámci Jihomoravského kraje. Stala se tak subregionálním centrem především díky vybudované dopravní infrastruktuře, která je hlavním důvodem pro dnešní dominující postavení města. Jde o obec s rozšířenou působností a spadají pod ní tyto obce: Bulhary, Hlohovec, Hrušky, Kostice, Ladná, Lanžhot, Lednice (Lednice, Nejdek), Moravská Nová Ves, Moravský Žižkov, Podivín, Přítluky (Přítluky, Nové Mlýny), Rakvice, Tvrdonice, Týnec, Valtice (Valtice, Úvaly), Velké Bílovice a Zaječí.
Město se nachází v jižní části Jihomoravského kraje u hranic se Slovenskou republikou a Rakouskem. Leží na řece Dyji v povodí řeky Moravy, která představuje historickou rozvojovou (dopravní) osu osídlení Moravy, související s výhodnou polohou širšího území mezi Baltem a Jadranem. Strategický význam řeky Moravy dokládá její uvažované využití pro plavební spojení Labe - Odra - Dunaj.
Další výhodou,
kterou lze zaznamenat, je blízkost Lednicko-valtického areálu, který spadá pod UNESCO.
Napojení na tuto oblast skrývá obrovský ekonomický potenciál v oblasti
cestovního ruchu.
Břeclav nabízí svým občanům i návštěvníkům ideální podmínky pro aktivní odpočinek. Velkou devizou města je blízkost komplexu lužních lesů, které na mnoha místech pronikají až do jeho zastavěné části. Středem města protéká řeka Dyje, která je, stejně jako vodní plochy v okolí, vyhledávaným cílem rybářů. Pestrou historii města připomíná několik památek a zajímavostí. Jedním z architektonických skvostů, které po sobě zanechal knížecí rod Lichtenštejnů, je kostel Navštívení Panny Marie v Poštorné, včetně školy a fary, moderním kontrapunktem je kostel svatého Václava v centru města. Židovskou historii města připomíná synagoga a židovský hřbitov s obřadní kaplí. Zajímavou a nepřehlédnutelnou technickou památkou je historický, ale dodnes funkční vodojem z roku 1928. K Břeclavi neodmyslitelně patří vlaky a železniční doprava.
Zdejší nádraží je nejen významným železničním uzlem mezinárodního významu, ale také prvním místem v českých zemích, kam přijel 6. 6. 1939 parní vlak. Tuto významnou událost, která osudově ovlivnila další rozvoj Břeclavi, připomíná v nádražní budově model lokomotivy Moravia, která jako první vlak přijela na české území. Dominantou města je zámek, který na svou celkovou rekonstrukci teprve čeká. Zatím je zpřístupněna alespoň jedna z věží, která nabízí kouzelný pohled na město a okolí. Nedaleko od města, v místě bývalého slovanského hradiska, stojí lovecký zámeček Pohansko. Spojení památek s krásnou přírodou tvoří z Břeclavi a jejího nejbližšího okolí oblíbený cíl především cykloturistů.